پارس دریا ، گردشگری

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: گردشی

وقتی صحبت از صعود قلل بلند نپال و تبت به میان می آید، بانک اطلاعاتی کوه های هیمالیا منبعی مطمئن در رابطه با همه داده هایی  است که ۵۰ سال گذشته در این زمینه جمع آوری شده است. این داده ها توسط خانم الیزابت هاولی با دقت فراوان در خلال ۵ دهه اخیر ثبت شده است و به زودی همه این اطلاعات به صورت آنلاین از طریق وب سایت این مرکز به طور رایگان در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وب سایت بانک اطلاعاتی کوه های هیمالیا ( The Himalayan Database) اخیرا در خبری این طور اعلام کرد که:

” نسخه دوم بانک اطلاعات کوه های هیمالیا از اوایل نوامبر ۲۰۱۷  پس از آن که نسخه بهار ۲۰۱۷ آن به روز شد جهت دانلود رایگان عموم در وب سایت این مرکز قرار خواهد گرفت. کسانی که نسخه فعلی این بانک اطلاعاتی را دارند لازم است نسخه جدید را دانلود و به روز رسانی نمایند تا برای آپدیت های آینده و تغییرات احتمالی دسترسی داشته باشند. “

این بانک داده ها همه اکسپدیشن های کوه های هیمالیا از سال ۱۹۰۵ تا ۲۰۰۳ را در بر می گیرد که شامل بیش از ۳۴۰ مورد از کوه های مختلف در منطقه نپال و در امتداد مرز  تبت می باشد. این بانک اطلاعاتی قابلیت جستجو بر اساس نام قله، فرد صعود کننده، اکسپدیشن مربوطه، ملیت، فصل صعود، شمار تلفات و علل آن و موارد دیگر را داراست.

اطلاعات به روز شده مربوط به سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ نیز از طریق وب سایت این بانک اسلاعاتی در دسترس است و اطلاعات سال ۲۰۱۷ نیز دیرتر اضافه می گردد.  مجموع این اطلاعات جامع ترین داده های اکسپدیشن های کوه نوردی است که تاکنون تهیه گردیده است.

خانم هاولی که این داده ها را چندین دهه به صورت شخصی جمع آوری کرده چند سال پیش بازنشسته شده است. بخش اعظم این کار توسط این کوهنورد آلمانی و روزنامه نگاری به نام بیلی بیرلینگ و چند نفر دیگر انجام شده که به جمع آوری و دسته بندی این اطلاعات پرداخته اند.

حال این اطلاعات جامع و مرجع در اختیار عموم قرار می گرد تا بتوانند به راحتی داده های مورد نظر خود را جستجو کنند. مطمئنا برای هر کسی که خبر های مربوط به دنیای کوه نوردی را پوشش می دهد این بانک اطلاعاتی منبعی جامع و مفید برای رجوع کردن است. بدون شک برای  دوستداران کوه و کوهنوردی نیز مطالعه این بانک اطلاعاتی خالی از لطف نخواهد بود.

به زودی می توانید از طریق وب سایت himalayandatabase.com  به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.