پارس دریا ، گردشگری

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: گردشی

محسن جاوری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: قلعه اردهال، حمام میرعماد، عمارت جاده قمصر و تپه های هفت هزار ساله سیلک با بخشی از این اعتبارها مرمت و استحکام بخشی شده است.
وی افزود: چهار میلیارد و ۵۰ میلیون ریال برای مرمت و بازسازی خانه های تاریخی صدوری، حکیم باشی، باکوچی و بروجردی ها (که در اختیار سازمان میراث فرهنگی است) صرف شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان اضافه کرد: چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از اعتبارهای تخصیصی نیز برای بازسازی و تعمیر ۱۸ خانه تاریخی این شهرستان که در اختیار بخش خصوصی قرار دارد، از ابتدای سال هزینه شد.
او همچنین از انجام بخشی از مطالعات و کارهای پژوهشی مجموعه های تاریخی باغ فین، موزه نساجی ایران شهر نیاسر و روستای نشلج در سال جاری خبر داد.
بیش از یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی با ارزش در کاشان شناسایی و از این تعداد تاکنون ۳۱۸ بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده که ۸۳ خانه، ۳۷ بقعه متبرکه، ۲۰ تپه و محوطه باستانی، ۲۸ آب انبار، ۱۸ کاروانسرا، قلعه و تیمچه، هفت حمام، ۳۱ مسجد و ۸۰ اثر دیگر از جمله آنهاست.
مجموعه تاریخی فین کاشان در سال ۱۳۹۰ به همراه هشت باغ دیگر با عنوان ‘باغ ایرانی’ در فهرست یونسکو ثبت جهانی شده است.

27 میلیارد ریال برای مرمت و بازسازی اثرهای تاریخی کاشان هزینه شد

27 میلیارد ریال برای مرمت و بازسازی اثرهای تاریخی کاشان هزینه شد27 میلیارد ریال برای مرمت و بازسازی اثرهای تاریخی کاشان هزینه شد